fbpx

Hantó István a Magyar Vitorlás Szövetség örökös tagjai között

Hantó István diák korában rendszeresen sportolt a vitorlázás mellett atletizált és jégkorongozott is. 1954 óta vitorlázik és 1956-ban lett tagja a Balatonfüredi Yacht Club-nak. A vitorlázásban eltöltött évek és az ennek köszönhető újabb ismeretek segítették, hogy 1974-1980 közötti években a balatonfüredi sporthajógyárban legyártott vitorlás hajók műszaki ellenőre volt, mellette pedig folyamatosan tesztelte őket külföldi szakemberek segítségével.

Az MHD Balatonfüredi SE, a mai BYC elődje, vezetősége meghívta, hogy az ifjúsági vitorlázók képzésével foglalkozzon tovább. Rengeteg képzésen és vizsgán vett részt, ahhoz, hogy a Testnevelési Főiskolán vitorlás szakedzői képesítéssel rendelkezzen. Az egyesületnél előbb edző majd vezető edzői pozíciót töltött be, nyelvtudásának (angol és német) köszönhetően rengeteg külföldi versenyen vett részt, ahol nem csak az ottani edzés módszereket, de az egyesületek szervezeti felépítését, kikötők működését és felszereltségét is szemmel tartotta.

Vezetőedzői pozíciójában az egyesület titkári munkáit is végezte, majd 1996-ban ügyvezető igazgatói munkakört töltött be. Munkája során fórumokon, konferenciákon és előadásokon vehetett részt, ahol a Balatonnal foglalkoztak. Ennek ismeretei folyamatosan növekedtek a természetvédelmi, környezetvédelmi és turisztikai fejlesztések terén. Ezeket az ismereteket külföldi utakkal koronázhatta meg, hiszen lehetősége adódott, hogy a bodeni tó természet- és környezetvédelmi, hatósági munkáiba, kikötő építéseibe és turizmus témaiba is belelásson. Hasonló ismereteket szerezhetett Hollandiában, ahol még ez kiegészült az ottani sportegyesület felépítésével is.

1999-ben Balatonfüredi Önkormányzat több szakmai bizottságában vezetői vagy tagi posztot töltött be. 2005-ben a Veszprém Megyei Sporttanács elnökeként tevékenykedett, ahol 34 sportág megyei szintű összefogásával foglalkozott.

Vitorlás szakmai tevékenységét 1992-től kezdve a vitorlás versenyek rendezésével bővítette, rendszeresen rendezett főrendezőként nemzetközi- és országos regattákat. A Balatonon megannyi Világ- és Európa bajnokságot rendezett és közben a tengeren is részt vett nagyhajós versenyek rendezőségében. 2004-ben sikeres nemzetközi versenyvezetői vizsgát tett.

 

A Magyar Vitorlás Szövetségben 3 éven keresztül elnökségi tagként segítette a munkát, a Versenyrendező Bizottságnak hosszú évekig tagja és vezetője volt. Aktív bíróként és versenyrendezőként a mai napig szolgálja a vitorlás sportot.

A Balatonfüredi Yacht Club 2004-es kikötő építését vezette le majd részt vett az új klubház előkészítő munkálataiban és kivitelezésében is.

A BYC életében a mai napig részt vesz, személye hosszú időn át meghatározó és előremutató volt a vitorlássportban.